Finansai ne finansininkams. Ar žinai, kas dedasi tavo piniginėje?

2011-06-04 20:47Kategorija: Kur slypi pinigai?Autorius: Andrius Jarašiūnas
Finansai ne finansininkams.  Ar žinai, kas dedasi tavo piniginėje?

Šį straipsnį paskatino parašyti viena paprasta priežastis – bendraujant su moksleiviais, studentais ir jaunomis šeimomis paaiškėjo, kad mes mokame ir mokomės visko ir daug ko, tik ne kaip valdyti savo asmeninius finansus. Gal pradėsiu nuo to, kas yra asmeniniai finansai? Susitarkime, kad jais vadinsime visus į Jūsų rankas patenkančius ir Jums priklausančius pinigus.

Taigi, kas vyksta su mūsų finansais?

Tikriausiai, dažnas iš Jūsų kartais pagalvoja: „Kaip būtų smagu turėti daugiau pinigų...“

Dar vienas klausimas, kuris neduoda ramybės daugeliui iš mūsų: „Kur dingsta pinigai?“

Kai kurie savo gyvenimą apibūdina taip: „Kaip sudurti galą su galu?“

Situacijų yra daug ir įvairių. Kiekviena iš jų asmeninė bei skirtinga, tačiau pinigai – tie patys ir vienodi visiems. Tik jiems būdinga viena savybė – jie turi būti skaičiuojami.

Štai nuo ko reikia pradėti! Nesvarbu, kiek tu uždirbi ir kiek tau metų. Nori valdyti pinigus – skaičiuok juos!

Štai paprastas pratimas, kuris patikrins Jūsų valią, kantrybę ir pasiryžimą išmokti tvarkyti asmeninius finansus. Visą mėnesį sekite savo pajamas ir išlaidas. Žymėkitės absoliučiai viską – visas smulkiausias pajamas ir išlaidas. Visos jos turi būti užfiksuotos. Taip matysite savo situaciją ir turėsite pakankamai medžiagos pamąstymui!

Tarkim, vieną mėnesį pastebėsite, kad tarp jūsų pajamų yra ne tik gaunamas atlyginimas, bet gal ir pajamos iš šalies. O tarp išlaidų pamatysite tas, kurių galėtų būti mažiau. Skeptikams, kuriems viskas aišku, galiu pasakyti – moksleiviai, kurie nedirba ir yra išlaikomi tėvų, atlikę šį pratimą buvo ”maloniai nustebę” pastebėję, kiek pinigų praeina pro jų rankas ir kur jie išleidžiami. Esu įsitikinęs, kad Jūs nustebsite ne ką mažiau pamatę sumas, kurias išleidote vieniems ar kitiems dalykams. Beje, tarp išlaidų tikrai atsiras netikėtų, bet svarbių išlaidų (pvz: netikėtai sugedo printeris ir reikėjo pirkti naują) ir tradicinių, bet nelabai reikalingų. Tarkim, alus su čipsais kiekvieną penktadienį. Gerai pagalvokite – ko galite atsisakyti? Tikrai rasite nors vieną eilutę, kurią mielai išbrauktumėte iš savo išlaidų lentelės.

Antras žingsnis – išleiskite mažiau, negu uždirbate. Kažkas iš jūsų tikriausiai pasakys: ”Aš taip ir darau!” Man visada lieka litas, kitas, bet aš tikrai žinau, kad yra ir tokių žmonių, kurie nustebę paklaustų: ” Kaip? Juk tai – neįmanoma! Iš mano algos nieko nelieka...”

Tai vadinama pajamų bei išlaidų planavimu. Kaip pavyzdį aš jums pateiksiu paprastą skaičiavimą – jeigu žinote, kiek per mėnesį uždirbate, tai bus labai nesudėtinga suskaičiuoti, kiek galite išleisti. ”Anoks čia atradimas, – sakys didžiausi skeptikai. Ir pirmokui aišku: jei turi penkis litus, o išleisti nori šešis, tai teks iš mamos prašyti... arba kitur pasiskolinti.“

Va čia, mielieji, ir visa paslaptis – kaip išleisti mažiau, nei uždirbi? Vėlgi, suskaičiuokite, kiek pinigų Jums reikia – pragyvenimui, pramogoms, mokesčiams ir t.t. Manau, tie, kurie sąžiningai atliks pirmąjį žingsnį, jau matys – kokios išlaidos galėtų būti mažesnės? Beje, norintiems sužinoti daugiau apie išlaidų mažinimą ir taupymą, nuoširdžiai rekomenduoju perskaityti Linatos Dvareckienės knygą – „91 būdas sutaupyti arba dieta Jūsų piniginei.“ Aišku, atsiras teigiančių, kad ir taip vos galą su galu suduria... Ką aš galiu pasakyti? Nebent leisti Jums pamąstyti:

  1. Ar padarau viską, ką galiu?
  2. Ar tikrai padarau viską, ką galiu padaryti, kad liktų litas, kitas?
  3. Ar tikrai įvertinau visas galimybes ir nėra jokių šansų sutaupyti ar kitaip išlaikyti pinigus prie savęs?

Užkietėjusiems išlaidautojams padėtų vokelių sistema! Aha, intriguoja? Jokios juodos buhalterijos – tik balti vokeliai! Tai priklauso nuo to, kam ir kiek norite sutaupyti? Tarkim, artėja Naujieji metai, norisi gerai praleisti laiką su draugais. Tam reikės kelių šimtų litų.... Taip ant voko ir parašau – „Naujųjų metų fondas.“ Sąžiningai, kiekvieną mėnesį, dedu ten pinigus (tiek, kiek reikia), kad susirinktų norima suma. Pavyzdžiui, užsibrėžiau tikslą – per šešis mėnesius sukaupti 600 litų. Vadinasi, kas mėnesį reikia atidėti po 100 litų. Galiu pasakyti, kada tai neveikia – kai darai per prievartą. Todėl tikslas, kurį užsibrėžėte, turi Jus motyvuoti ir būti patrauklus. Šiuo konkrečiu atveju žmogus taupo Naujiesiems metams, nes žada juos sutikti taip, kaip niekuomet dar nebuvo sutikęs!

Trečias žingsnis – investuokite. „Prasideda,“ – tikriausiai pagalvos ne vienas... „Dar nepradėjau taupyti, o jau liepia investuoti...“ Netiesa, gerbiamieji! Kaip ir kur investuoti – Jums geriausiai pakonsultuos investicijų specialistai, kurie iš to duoną valgo...

Aš norėčiau užduoti Jums paprastą klausimą: „Ką be pinigų Jūs dar galite investuoti?“ Laisvą laiką ir protą – toks būtų mano atsakymas! Gerai pagalvoję tikrai rasite galimybių savo energiją nukreipti sau naudinga linkme. Kol neturi pakankamai apyvartinių lėšų, tol tikslui pasiekti naudoji tai, ką pats turi.

Patarčiau peržiūrėti savo dienotvarkę. Joje tikrai atrasi laiko sau, kurį gali investuoti taip, kaip tau patinka – nuo televizoriaus žiūrėjimo iki papildomo uždarbiavimo internetu... Tiesą sakant, kiekvienam savo. Svarbu, kad patys savęs paklaustumėte: „Kokia man iš to nauda? Ką aš dabar veikiu?“ Aš asmeniškai pažįstu bent penkis studentus, kurie studijuoja toli gražu ne techninius mokslus, bet papildomai uždarbiauja taisydami kitiems kompiuterius... Bet čia tik tarp kitko.

Baigdamas norėčiau pasidalinti su Jumis keletu svarbių dalykų:

Pirma – norite susitvarkyti savo finansus? Skaičiuokite – išleiskite mažiau, nei uždirbate, ir protingai investuokite tai, ką turite.

Antra – norite jaustis saugiai? Didinkite savo pajamas arba mažinkite išlaidas, o protingi daro ir viena, ir kita.

Trečia – pabrėžiu, visada yra galimybė investuoti. Tik reikia norėti pakeisti situaciją ir žinoti, kokiais ištekliais disponuoti.